Rybaření a "big fishing game" na Seychelech

Ne každý, kdo je náruživým vyznavačem sportovního rybolovu, již slyšel o nedozírných možnostech vyžití se v tomto sportu v rámci Seychelského souostroví.

To, že Seychelské souostroví leží osamoceně v Indickém oceánu, a to poblíž rovníku, nabízí jinde nevídané přírodní kombinace a stabilní podnebí. Seychely byly do 18. století neobydleny, což přispělo ke skutečnosti, že se zde vyskytuje mnoho endemických zvířat a rostlin. Toto bohatství je chráněno formou dvou národních parků a sedmi mořských parků, které doplňuje několik chráněných oblastí.

Osamocenost Seychelského souostroví a limitovaný počet turistů má za následek vody bohaté na nepřeberné množství druhů ryb, a to zejména těch, za kterými sem jezdí sportovní rybáři. Samozřejmě že se dá rybařit v okolí hlavních vnitřních ostrovů Mahé, Praslin, La Digue, Fregate, Silhouette a dalších (celkem 41), ale lze také vyjet na 25 mil vzdálené korálové ostrovy, jako jsou Bird, Denis, Alphonse či Desroches. Zde se nacházejí skvělá loviště, zejména na takzvaných „drop off“, kde se reliéf dna z hloubky 20–50 metrů propadne až na 2000 metrů. To jsou ta pravá místa na „big game fishing“, přičemž i příznivci muškaření si užijí nezapomenutelné chvíle právě na korálových ostrovech.

Komorní prostředí Seychelských ostrovů sice nenabízí žádné světové turnaje v rybolovu, ale s řadou rybích skvostů chycených v místních vodách drží souostroví četné světové rekordy (například Bonefish, Dogtooth Tuna, Moustache Grouper a Bigeye Trevally). Místní asociace sportovního rybolovu sice pořádá několik loveckých turnajů, avšak nečekejte žádné finanční ocenění, jde hlavně o sport a o zábavu s lidmi, kteří to dělají pro radost a z vášně pro sportovní rybolov. A právě tito místní znalci jsou vám k dispozici, aby vám ukázali ta nejlepší místa pro daný druh ryby, kterou chcete chytat.

Statistiky počasí

Maximální průměrná teplota 30 °C
Minimální průměrná teplota 23,9 °C
Průměrná teplota moře 27,4–30,7 °C
Průměrná vlhkost 75–85 %

Převládající větry (měsíce)

10 a 11 tišiny
12, 1, 2, 3 severovýchodní vítr
4, 5 tišiny
6, 7, 8, 9 jihovýchodní vítr

Nejlepší období na rybaření

říjen–duben

Cíle pro milovníky „big game fishing“

Black Marlin (Marlin černý)
Blue Marlin (Marlin modrý)
Striped Marlin (Marlin pruhovaný)
Indo Pacific Sailfish (Indoafrický plachetník)
Swordfish (Mečoun)
Shortbill Spearfish
Yellowfin Tuna (Tuňák žlutoploutvý)
Wahoo (Makrela)
Dorado (Pražma)
Dogtooth Tuna (Tuňák psízubý)
Giant Trevally (GT) (Kranas velký)
Amberjack (Platýz)
Greater Barracuda (Barakuda velká)

Cíle pro milovníky muškaření

Bonefish (Albula liščí)
Giant Trevally (GT) (Kranas velký)
Permit (Vidlatka zvědavá)
Triggerfish (Ostenec)
Milkfish
Sailfish (Plachetník)

Lodě na rybolov

Sama skutečnost, že rybaření je jedním z hlavních cílů velké části turistů, zaručuje výběr z celkem slušné nabídky lodí pro sportovní rybolov, ať už jde o menší lodě Chris Craft na rybaření, jako je Catalina 29 Sun Tender, nebo naopak Ferretti 760 s úpravou pro komfortní rybaření. Dále je zde celá řada jiných lodí různých značek, jako australské Riviery, americké Vikingy a Boston Whalery, jež nabízejí slušné zázemí pro rybolov. Nicméně pravidlem zůstává, že v období vhodném pro rybaření (lehce zataženo, vhodný měsíc v roce, týden v měsíci…) je poptávka po lodích daleko větší než nabídka. Proto je dobré si termín zajistit dopředu, anebo (a to platí nejen pro majitele nemovitostí na Seychelech) se vybavit lodí vlastní. Ta může plnit funkci jak čistě rybářského zázemí, tak bude dobře sloužit rovněž k rodinné rekreaci a v době nevyužití majitelem může být pronajímána prostřednictvím charterové společnosti.

www.radekmasin.com

Galerie fotografií

Newsletter Radek Mašín       Registrace | Zrušit zasílání